تبلیغات
موزه لوور
 
موزه لوور یا لوور کبیر بزرگ ترین موزه فرانسه و پربازدید کننده ترین موزه دنیا است. این موزه خود در جایی قرار گرفته که یک اثر تاریخی است. این موزه در مرکز شهر پاریس، در سمت راست رودخانه سن قرار گرفته است. این موزه اکنون با بیش از 35 هزار یکی از بزرگترین موزه های دنیا به شمار  می رود. مساحت به کار گرفته شده این موزه بیش از 60600 متر مربع است.بی تردید شمایی که به موزه لوور رفته اید به این نکته توجه کرده اید که موزه خود در مکانی است که یک اثر تاریخی است. گاهی اوقات خود سالن ها، دیوارها و سقف ها دیدنی تر از آثاری است که در پشت شیشه هاست. پس باید بدانیم که سنگ بنای آنچه امروز موزه لوور است قلعه ای قدیمی است که در قرن 12 میلادی بنا شده است. آثاری از این قلعه که در زمان پادشاه فیلیپ دوم ساخته شده در بخش هایی از موزه لوور به چشم می خورد. اما در سال 1672 لویی چهاردهم کاخ ورسای را به عنوان اقامت اصلی خود برگزید و مکان امروزی لوور را که همچنان به صورت یک قلعه یا کاخ بود را به عنوان محل نگهداری کلکسیونی از جواهرات سلطنتی و یا عتیقه ها انتخاب کرد. تا اینکه در جریان انقلاب فرانسه و قرن هجدهم همچنان به عنوان محل نگهداری شاهکارهای و آثار ارزشمند ملی مطرح بود. در زمان ناپلئون بناپارت به سبب کشور گشایی های او آثار بسیار ارزشمندی از نقاط مختلف دنیا به موزه لوور منتقل شد. نمونه آن مونالیزا یا لبخند ژوکوند است اما پس از شکست او در جنگ واترلو بسیاری از آثار به کشورهای مادر بازگشت. بعدها در زمان لویی هجدهم و سپس در دوران جمهوری نزدیک به 20 هزار اثر جمع آوری گردید تا اینکه امروزه این آثار از 35 هزار اثر فراتر می رود.
در پاریس موزه لوور همیشه با موزه نیویور ک به عنوان بزرگترین موزه هنری جهان رقابت می کند. برجستگی خاص موزه لوور فرانسه در داشتن بهترین و معروف ترین تابلوهای نقاشی جهان می باشد. تابلوی مونالیزا که توسط نقاش معروف ایتالیایی ﻠﺌوناردو داوینچی کشیده شده است درلوور نگهداری می گردد. لبخند عجیب مونالیزا ونگاه خیره او میلیونها نفر در سراسر جهان را به خود جلب کرده است. در این موزه همچنین مجسمه مشهور یونانی ونوس که از سنگ مرمر ساخته شده است هم دیده می شود. این دو مورد تنها نمونه هایی از هزاران شاهکار هنری ای هستند که در موزه لوور نگهداری می شوند شاهکارهای هنری ای که از روی کره زمین درحدود 5000 سال پیش تا حال حاضر به دست آمده اند این آثار در گالریهای مختلف لوور که طول کل آنها به ده کیلومتر می رسد برای تماشای عموم قرار داده شده اند. موزه لوور در طی هشت قرن دچار تغییراتی شد و گسترش پیدا کرد. این موزه ابتدا درقرن دوازدهم (قرون وسطا) ساخته شد ودرقرن شانزدهم مبدل به یک کاخ سلطنتی گشت اما در قرن هجدهم به موزه عموم تبدیل شد
آثار ایران باستان: فرض کنید در موزه لوور هستید.حتماً اول می خواهید بخش ایران را ببینید.  راه حل نخست این است که از میز اطلاعات که در وسط موزه است نقشه راهنمای موزه را بخواهید. در نقشته راهنمای موزه می بینید که موزه در چهار طبقه آثار را در خود جای داده است. ایران در طبقه 1 است. بخش مربوط به ایران قدیم و بین النهرین به نام Antique Iran  به رنگ زرد معلوم شده است. حال خوب به اطراف خود نگاه کنید و بر اساس نقشه خود را بخش ایران برسانید. توجه داشته باشید که بخش ایران به ایران بزرگ تعلق دارد و آثار ایران مربوط به دوره آریایی ها و هخامنشیان تنها بخشی از آن محسوب می شود اما مهمترین اثر که چشم هر ببینده ای را خیره می سازد سر ستون تخت جمشید است که پس از مرمت در موزه لوور نگهداری می شود.

مترو: بی تردید شما برای رسیدن به موزه لوور از مترو استفاده خواهید کرد. البته این وابسته به موقعیت محل اقامت شما است. شما در هر کجای پاریس که اقامت داشته باشید و بخواهید با مترو خود را به این موزه برسانید باید از خط 1 استفاده کنید. خط 1 به رنگ زرد است. ایستگاه مورد نظر palaise royal musee du luovre است. این خط از یک سو به مرکز تجاری لادفانس و از سوی دیگر به Chateau de Vincennes ختم می شود. خطوطی که با این خط تلاقی دارند خط 2 یکی از این خطوط است. اگر محل اقامت شما نزدیک یکی از ایستگاه های این خط است می توانید خود را به این خط برسانید. خط دیگر خط 9 پاریس است که با خط 1 تلاقی دارد. خط 7 نیز با خط 1 تلاقی دارد. این خط از ایستگاه گارنیه یا اپرای پاریس عبور می کند و در میدان کنکورد با خط 1 تلاقی دارد.  اما در هر کجای پاریس که باشید سر از ایستگاه مرکزی شهر پاریس یعنی شاتله سر در خواهید آورد. خط 1 با این ایستگاه تلاقی دارد. در کنار این حداقل شش خط دیگر در این ایستگاه همدیگر را ملاقات می کنند. در کنار این خط های 5 و خط 8 نیز با خط 1 تلاقی دارند. خط 1 که موزه لوور در آن قرار دارد از مهمترین خط های پاریس است که بسیاری از نقاط دیدنی این شهر بر روی آن است. در زیر ایستگاه موزه لوور را مشاه می کنید.

بازدید: برای بازدید از موره لوور باید بدانید که این موزه در همه روزهای سال به استثنای روزهای سه شنبه باز است. موزه لوور در تمامی هفته های سال در روزهای سه شنبه تعطیل است. همچنین در روزهای چهارشنبه و جمعه ساعت کاری این موزه تا ساعت 9 شب می باشد.  همچنین این موزه در برخی از تعطیلات رسمی ملی مانند کریستمس در تاریخ 25 دسمابر و 1 ژانویه و همچنین در 1 ماه مه و 25 ماه اوت بسته است.  یک خبر خوشحال کننده برای آنهایی که در اول ماه میلادی به موزه لوور سر می زنند. موزه لوور هر یکشنبه اول هر ماه میلادی رایگان است. به استثنای چهارشنبه و جمعه و سه شنبه که تعطیل است این موزه هر روز از ساعت 9 صبح تا 6 عصر آماده بازدید عموم است. بلی ورودیه این موزه 9 یورو می باشد. کسانی که به صورت گروهی می خواهند از این موزه بازدید کنند باید با مراجعه به  بخش رزوراسیون گروهی از تسهیلات گروه و راهنمای موزه برخوردار شوند.

سایت رسمی: برای بازدید از سایت رسمی موزه لوور می توانید از لینک زیر استفاده کنید.
http://www.louvre.fr/llv/commun/home.jsp