تبلیغات
ترکیه
 
ترکیه سرزمینی در غرب آسیا و شرق اروپا در شمال دریای مدیترانه و در منطقه آناتولی. این کشور تنها بخش کوچکی از جنوب شرقی اروپا را به خود اختصاص داده است اما با این حال خود را بیشتر اروپایی می داند تا آسیایی. دریای مرمره ، تنگه بسفر و تنگه داردانل واسطه این کشور با اروپا است. دریای سیاه در شمال این کشور دریای آگین در غرب و دریای مدیترانه در جنوب غربی قرار گرفته اند. کشوری مملو از مرزهای آبی. اما کشورهای بلغارستان ، آذربایجان ، گرجستان ، ارمنستان ، سوریه ، عراق و ایران با این کشور هم مرز هستند. البته قبرس و یونان نیز با این کشور مرز آبی دارد. وسعت ترکیه در حدود 780 هزار کیلومتر مربع است. کشور ترکیه 81 استان دارد و هر کدام به چندین بخش تقسیم شده است. جمعیت این کشور در حدود 74 میلیون نفر است.  99 درصد مردم این کشور مسلمان و اغلب سنی هستند و بقیه مسیحی و یهودی میباشند. .زبان رسمی این کشور ترکی است. این کشور از سال 2005 میلادی عضو فعال اتحادیه اروپا است. ترکیه از جمله کشورهایی است که هم به دلیل سوابق تاریخی و به جای مانده از امپراتوری عثمانی تا دوره جدید و تحولات مدرن کردن کشور آثار تاریخی و فرهنگی بسیاری دارد. علاوه بر اینکه سواحل بسیار زیاد این کشور با دریاهای مختلف تفریحات آبی و دریایی که گردشگران را به سوی خود می کشد. پایتخت ترکیه شهر آنکارا است و بزرگترین و مهم ترین شهر آن استانبول است. حکومت آن به صورت جمهوری پارلمانی اداره می شود و دارای رئیس جمهور و نخست وزیر است. اما ارتش و نظامیان در آن نفوذ بسیار زیادی دارند. پیش شماره این کشور 0090 است و زمان رسمی آن با معیار پایتخت 1/5 ساعت از تهران عقب تر است.
 
مناطق ترکیه
ترکیه به هفت منطقه اصلی تقسیم می شود. منطقه آگیان که بقایای آثار رومی و یونانی در آن یافت می شود. این قسمت در جنوب غربی ترکیه قرار دارد جایی که به اروپای شرقی و یونان نزدیک است. منطقه دریای سیاه که کمربند شمالی ترکیه را تشکیل داده است منطقه ای که کوها و پوشش گیاهی متراکم آن نوار سبزی را در کنار دریای سیاه ایجاد کرده است. منطقه آناتولی مرکزی که دارای پوشش گیاهی فقیر که بخش های شهری مهمی چون پایتخت ترکیه در آن قرار گرفته است. آناتولی شرقی بخش های همجوار با ایران دقیقاً در شرق ترکیه با ارتفاعات و کوه های بلند و زمستان های سرد و طاقت فرسا. منطقه مرمره درست در نقطه مقابل در شمال غربی ترکیه و همجوار با دریای مرمره. این منطقه شاید باستانی ترین و در حال حاضر شهرنشین ترین منطقه ترکیه است که یادگار حکومت روم شرقی و پایتختی بیزانس و همین طور مرکزیت امپراتوری عثمانی در این منطقه قرار دارد. اما منطقه مدیترانه که در جنوب غربی و هم جوار با مدیترانه است جایی آب و تفریحات آبی میلیون ها گردشگر را در سال به این منطقه می کشاند. و منطقه آناتولی جنوبی بخش های گرم و خشک و نیمه بیابانی که همجوار با مرز سوریه است.

شهرهای توریستی ترکیه
ترکیه شهرهای توریستی مهمی دارد که در مواقع مختلف در سال گردشگران از همه جای دنیا به آن جا می روند. نخست پایتخت است یعنی شهر آنکارا که بعد از استانبول بزرگترین شهر ترکیه است. آنتالیا روبه روشد ترین شهر ترکیه که به خاطر سواحل زیبا و دلپذیر آن سال ها است کانون گردشگران از سراسر دنیا است. بورسا که یک شهر تاریخی است که نخستین پایتخت امپراتوری عثمانی بوده است. این منطقه پارک ملی بزرگی داشته و مرکزی برای ورزش های زمستانی در ترکیه است. ادیرن دومین پایتخت امپراتوری عثمانی پس از بورسا و اما استانبول نام آشناترین و معروف ترین و بزرگ ترین شهر ترکیه که هم در دوره ای پایتخت امپراتوری عثمانی بوده و هم مرکز امپراتوری روم شرقی به نام بیزانس. این شهر تنها شهری در دنیا است که مرز میان دو قاره اروپا و آسیا است. ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه. قونیه مرکز عرفا و صوفیه و نقبره مولوی که هرساله هزاران را نفر را به خاطر مراسم ویزه تولد یا وفات مولانا به آنجا جلب می کند. سینوپ که در آن قلعه ای قدیمی و بندری در آن وجود دارد این قسمت در شمالی ترین بخش های آناتولی قرار دارد ترابزون دروازه شناسایی و کشف شمال شرقی ترکیه. بدروم شهری کنار دریا و برای تفریحات آبی که ایرانی ها به آن علاقه مند هستند. مارماریس منطقه ای کوچک اما توریستی برای لذت بردن از دریا. کوش آداسی شهر کوچک ساحلی در منطقه ساحل آگیان و مکانی برای تفریحات آبی و آرامش در کنار دریا