تبلیغات
خیابان شانزه لیزه

خیابان شانزه لیزه (The Avenue des Champs-Élysées ) نامی آشنا برای همه ایرانی هاست. این خیابان آنقدر شهرت دارد که در کنایه ها و گویش رایج مردم عادی ایران نیز رواج دارد. این خیابان امروزه شیک ترین و مشهور ترین خیابان پاریس است. از مغازه ها و مارک های مشهور گرفته تا کافه ها و رستوران هایی که خاطرات بسیاری برای گردشگران و مردم پاریس دارد. ریشه لغوی نام این خیابان از اساطیر یونانی گرفته شده و به معنی بهشت روی زمین است. این خیابان در حد فاصل میدان شارل دوگل یا دروازه پیروزی و میدان کنکورد قرار دارد و طول آن در حدود 2 کیلومتر است. این خیابان در منطقه 8 پاریس و در شمال غربی این شهر قرار گرفته است. خیابان شانزه لیزه به دو بخش عمومی تقسیم می شود. بخش نخست که بیشتر تجاری اداری است و همه فروشگاه ها ، سالن های سینما و تأتر و کافه و رستوران ها در آن قرار گرفته است. بخش دوم فضای سبز و طبیعی و مملو از پارک ها و چمن های بسیار زیبا است که در تابستان محل تجمع گردشگران و مردم شهر پاریس است. بخش سبز این شهر از بخشی شروع می شود که ساختمان های مهمی چون گراند پله و تآتر مارینی در آن قرار دارد. بادمان باشد که در این خیابان مهم نامی از ایران نیز به میان آمده است. در بخش تجاری شانزه لیزه زمانی که از میدان شارل دوگل به سمت میدان کنکورد قدم میزنید در سمت راست شما دفتر هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران ایر را مشاهده می کنید. این دفتر که در زمان محمد رضا شاه پهلوی خریداری شده نمادی است از ایران در مهمترین خیابان فرانسه و شاید دنیا.

تاریخچه: خیابات شانزه لیزه تا سال 1616 که ماری مدیچی عضوی از خانواده مدیچی مراتع سبز و زمین های آزاد بوده است. در این سال مدیچی تصمیم گرفت که باغ تویلری که در جوار کاخ سلطنتی بوده را توسعه دهد. به همین دلیل خیابانی از درخت و فضای سبز در ادامه باغ تویلری ایجاد شد. در قرن 18 این خیابان که امروزه همان خیابان شانزه لیزه است از این محدوده فراتر رفت و آن سوی دروازه پیروزی را نیز فتح کرد که امروزه نیز بقایای فضای سبز آن باقی مانده است. از همین تاریخ به بعد آرام آرام این خیابان فضایی شد برای حضور شخصیت های مهم و اشراف و بعد از آن حضور بوتیک ها و مغازهای شیک. پیش از انقلاب فرانسه حضور شخصیت های مهمی چون ماری آنتوانت به عنوان ملکه فرانسه در این خیابان و تردد در آن به دلایل گوناگون باعث شهرت هر چه بیشتر این خیابان می شد. پس از آن پیش از دوره امپراتوری ناپلئون بناپارت که او خود به عنوان ژنرال اول در راس لشکر خود وارد پاریس می شد و پس از آن زمانی اکه مپراتوری قدرتمند بود رژه های نظامی در این خیابان صورت می گرفت. به همین دلیل دروازه پیروزی که امروزه به همین نام یا میدان شارل دوگل اتوال نمادی شد از دروازه ورودی پاریس و علامتی برای عظمت و بزرگی ناپلئون و فرانسه. این میدان پس از این رخدادها روز به روز شهرت بیشتری یافته و نمادی از شهر پاریس شد. در قرن بیستم زمانی که آدلف هیتلر فرانسه را به اشغال خود در آورد برای یادآوری کاری که ناپلئون با کشورهای اروپایی کرد و برای تحقیر فرانسوی ها رژه از میدان شارل دوگل تا میدان کنکورد ترتیب داد.

خرید: خرید در فرانسه مانند اروپا یک مقوله بسیار مهمی است. شما در هر فصلی می توانید در کشورهای اروپایی خرید کنید اما به واقع زمان خرید موقعی است که حراج اجناس در سال اتفاق می افتد. نخستین حراج در ماه ژانویه است که اجناس و به ويژه پوشاک که به زمستان مربوط می شود حراج می شود که در مغازه ها نماند دومین حراج در ماه سپتامبر است که لباس ها و اجناس تابستانی حراج می شود. البته در ماه ژوئن نیز می توانید حداقل در پاریس حراجی هایی پیدا کنید که اجناس مناسب را به قیمت خوب عرضه می کند. در حراجی ها گاهی شما اجناسی را حتی تا 80 درصد زیر قیمت می توانید پیدا کنید. یکی از جذابیت های شانزه لیزه امروزه مغازهای آن است. لويي ویتان یکی از نخستین مغازه هایی است که در شانزه لیزه خودنمایی می کند. اگر به دنبال پوشاک هستید در شانزه لیزه فروشگاه اچ اند ام و سلیو را می توانید آزمایش کنید. اگر به دنیال عطر و ادوکلن هستید حتماً به فروشگاه زنجیره ای سفورا سری بزنید. این فروشگاه بسیار بزرگ از لوازم آرایشی و بهداشتی هرچه بخواهید دارد. برای لوازم ورزشی درست در انتهای بخش تجاری این خیابان فروشگاه آدیداس را می بینید که اجناس آن هرچند گران اما به هر حال با مارک آدیداس به شما ارائه می شود. در پاریس اگر به دنبال خرید سوغاتی برای کودکان هستید در نیمه های خیابان در بخش خرید فروشگاه دیزنی را می بینید. فروشگاه دیزنی جایی است برای خرید شخصیت های کارتونی که توسط کمپانی معروف دیزنی طراحی شده است. البته اگر به دیزنی لند رفتید حتماً در آن جا فروشگاه های بزرگ را خواهید دید.